Starter 3185n
Used On:
Ford (1977-1991) , Mercury (1977-1980)
Ford (1977-1991) , Mercury (1977-1980)
Description
| Description: | Starter |
| OEM(s): | Ford |
| Family: | Ford 4" Mod II |
| Voltage: | 12 |
| Condition: | New |
| Rotation: | CW |
| Starter Type: | DD |
| Number of Teeth: | 9 |
| Gear OD: | 1in / 25.4mm |
| Mtg Ear 1 Hole: | 11.0mm Unthreaded |
| Mtg Ear 2 Hole: | 11.0mm Unthreaded |
| Warranty: | 1 Year |
| Notes: |
|
| Weight: | 13.27 lbs / 6.03 kg |
Search parts
Choose your currency
After choosing your currency press the button














