Starter 6919n
Used On:
Freightliner (2001-2008) , International (1965-2007) , John Deere (1969-1989) , Sterling Truck (2003-2008) , Volvo (1994-2007) , Western Star HD (2002-2008) , White Industrial (1994-1995)
Freightliner (2001-2008) , International (1965-2007) , John Deere (1969-1989) , Sterling Truck (2003-2008) , Volvo (1994-2007) , Western Star HD (2002-2008) , White Industrial (1994-1995)
Description
| Description: | Starter |
| OEM(s): | Delco, Detroit Diesel, Mercedes |
| Family: | Delco 39MT |
| Family Type: | 650 |
| Voltage: | 12 |
| Power: | 7.3kW / 9.78HP |
| Condition: | New |
| Quality: | Standard |
| Rotation: | CW |
| Starter Type: | PLGR |
| Number of Teeth: | 12 |
| Gear OD: | 1.713in / 43.5mm |
| Solenoid Position: | 82 Degrees |
| Mtg Ear 1 Hole: | 13.5mm Unthreaded |
| Mtg Ear 2 Hole: | 13.5mm Unthreaded |
| Mtg Ear 3 Hole: | 13.5mm Unthreaded |
| Wet Clutch Seal: | Yes |
| Semi-Solid Link Solenoid?: | Yes |
| Overcrank Protection?: | Yes |
| Rotatable Housing: | Yes |
| Warranty: | 1 Year |
| Notes: |
|
| Weight: | 33.23 lbs / 15.1 kg |
Units in box: 1
Search parts
Choose your currency
After choosing your currency press the button














