Starter 18394n
Used On:
Ingersoll Rand (2000-2006) , Sole Diesel (1985-2012)
Ingersoll Rand (2000-2006) , Sole Diesel (1985-2012)
Description
| Description: | Starter |
| OEM(s): | Mitsubishi, Toro |
| Voltage: | 12 |
| Power: | 2.2kW / 2.95HP |
| Condition: | New |
| Rotation: | CW |
| Starter Type: | PLGR |
| Number of Teeth: | 10 |
| Gear OD: | 1.516in / 38.5mm |
| Mtg Ear 1 Hole: | 10.8mm Unthreaded |
| Mtg Ear 2 Hole: | 10.8mm Unthreaded |
| Warranty: | 1 Year |
| Application: | Toro Industrial Motor Applications |
| Weight: | 13.35 lbs / 6.07 kg |
Search parts
Choose your currency
After choosing your currency press the button














