Description
| Description: | Starter |
| OEM(s): | Case, Cummins, Denso |
| Family: | Denso R |
| Voltage: | 12 |
| Power: | 2.5kW / 3.35HP |
| Condition: | New |
| Rotation: | CW |
| Starter Type: | OSGR |
| Number of Teeth: | 13 |
| Gear OD: | 1.535in / 39mm |
| Mtg Ear 1 Hole: | 11.0mm Unthreaded |
| Mtg Ear 2 Hole: | 11.0mm Unthreaded |
| Wet Clutch Seal: | Yes |
| Warranty: | 1 Year |
| Weight: | 19.25 lbs / 8.75 kg |
Search parts
Choose your currency
After choosing your currency press the button














