| Description: | Starter |
| OEM(s): | Cummins, Delco |
| Family: | Delco 28MT |
| Voltage: | 12 |
| Power: | 2.5kW / 3.35HP |
| Condition: | New |
| Quality: | Standard |
| Rotation: | CW |
| Starter Type: | OSGR |
| Number of Teeth: | 10 |
| Gear OD: | 1.26in / 32mm |
| Mtg Ear 1 Hole: | 11.0mm Unthreaded |
| Mtg Ear 2 Hole: | 11.0mm Unthreaded |
| Mtg Ear 3 Hole: | 11.0mm Unthreaded |
| Wet Clutch Seal: | Yes |
| Warranty: | 1 Year |
| Notes: |
|
| Weight: | 19 lbs / 8.64 kg |